RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
19. aprill, 2017

Koprakaamera

Hirvekaamera lõpetas hooaja. Hirved olid jätnud Unole tänutäheks toitmise eest siia samasse söödaplatsile kaks sarve

Eile paigaldasime Saaremaal veebikaamerajaama kobraste elupaika ja loodetavasti saame selle vahendusel nende tegemisi jälgida ning näha-kuulda teisigi veega rohkem või vähem seotud elukaid: olgu nad siis konnade, imetajate ehk siis lindude seast. 

Esimene öö koprakaameraga andis lootust - enne südaööd oli väga lähedalt kuulda puud näriva kopra heli, konnade krooksumist, sookurgi, sinikael-parte ja kodukakku. 00.37 tiirutas kobras aga juba kaamera ees. Hommikul ja päevalgi mulistasid vees kalad, seljad veest väljas. Küllap olid särjed. 


Veebruari lõpus-märtsi alguses oli kobrastel innaaeg. Mai lõpus-juuni alguses sünnib neil 1-4 poega. On ju kena vaadata küll, kui koprapojad kuhila otsas ukerdavad või vees möllavad. 

Praegu me veel ei tea selle kuhilpesa elanikest kuigipalju, ehk saame nende tegemistest kevade ja suve jooksul rohkem aimdust. Selles kopraperes peaks olema praegusel aastaajal tiine emasloom, isasloom ja eelmise aasta pojad. Kui neist keegi pole otsa saanud, siis võiks siin läheduse tegutseda 5-6 looma.  

Kuhilpesast paremal on umbes kolmesaja ruutmeetri suurusel hõreda pillirooga kaetud alal kümnete kaupa kopraauke ja vagusid, millest vaid üksikute juures oli värskeid tegutsemise jälgi, küllap neid kasutatakse rohkem suveajal. Ühest kopraaugust lipsas hoopis mügri välja. Paarisaja meetri kaugusel väiksema kraavi kaldas langetati kuu eest kask, kaugemal metsatukas käidi hiljuti langetatud haaba järamas ja kevadisele lumele jälgi jätmas… 


Üks haabadest, mille võiks langetada paari-kolme tunniga, on juba kolm nädalat pooleli. Ei tea, mis aega see kobras ootab…


Kommentaarid

20 .aprill, 2017
Rasmus
Tere,
Väga tore näha ka koprakaamerat, kuid millal hakkab asi tööle nii et laivis oleks näha koguaeg või siis millal lisatakse uuemaid videosid?

Rasmus
23 .aprill, 2017
Jan
Kas rmk inimesed ei tea, et linnud pole imetajad, vt teise löigu viimaseid sõnu. Ja viimasel videol olevad kaks näritud puud ei ole kohe mitte haavad.
16 .mai, 2017
Ardi
Lisan lingi, kust saab koprakaamerat vaadata. RMK lehelt otse mina küll seda tööle ei saanud. http://tv.eenet.ee/kobras.html

Lisa kommentaar

Email again: