RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
08. september, 2019

Karvane lipphernes Viidumäel harvendatud männikultuuris

2018. a detsembris kirjutasin männikultuuri harvendamisest karvase lippherne kasvukohas Viidumäe looduskaitsealal. Paistab, et tingimused karvasele lipphernele on muutunud soodsaks. Justkui võluväel on kaitsealused taimed välja ilmunud.

2019. a septembris käisin vaatamas Viidumäe looduskaitsealal 2018. a novembris looduslikumaks kujundatud kultuurmännikut. Kujundustööd tehti II kategooria kaitsealuse liigi karvase lippherne kasvutingimuste parandamiseks. Viimastel aastatel lipphernest enam ei leitudki. Rõõm oli nüüd tõdeda, et karvasel lipphernel ongi hakanud paremini minema. Oli kümneid noori taimekesi ja suuremaid, viljunud taimi. Mitmetel taimedel olid ladvad ära näksatud. Tõenäoliselt olid need metskitsedele mokka mööda.


Meenutuseks pilt 2018. a novembrist, kui tehti kultuurpuistu harvendustööd.Harvendatud puistu 2019. a  suvel.

Karvase lippherne noored isendid.                            Lehed, vars ja kaunad on karvased.

Mõned taimed olid viljunud.                                        Terve rida noori taimi.


Lisaks karvasele lipphernele oli kogu harvendatud puistu ulatuses levinud tumepunane neiuvaip ja aas-karukell. Mõlemad on III kategooria kaitsealused liigid.

Lisa kommentaar

Email again: