RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
28. veebruar, 2022

Kanakullikaamera alustas ülekannet

Tartu RMK kontori taga taimlas valmistub kanakullipaar pesitsema. Kanakullide tegemisi pesal saame esmakordselt jälgida nüüd reaalajas.

Haruldaseks jäänud kullilise pesa asub RMK taimla katsepuistu männil, umbes 14-15 meetri kõrgusel puuvõras. Kullipesa ehitati möödunud aastal kevadtalvel ning pesitsusaja lõpus rõngastati siin neli kena kullipoega.

Isaslind on Tartu linnuhuvilistele tuttav juba 2016. aastast, kui lind tegutses siis Raadi kaitsealal. Sealt ta oma nimegi sai – Raadi Ruudi. Ruudist kogukam ja heledamate sulgedega kaasa nimeks sai aga Alla.

Alla

Ruudi on teadaolevalt ehitanud juba viis pesa, millest kaks on olnud paplil, üks haaval, üks praegusest pesast ligi viiekümne meetri kaugusel lehisel ja viimane siin kaamera ees männil.

Ruudil on seljas saatja ja jalas rõngas nii, et tema liikumised on alates 2019. aastast kenasti teada. Kanakulli tegevuspiirkond läbi aastaaegade on enamasti vaid olnud viie kilomeetri raadiuses, üksikutel kordadel on ta lennanud ka pea kaks korda kaugemale.

Ruudi

Kanakull on levinud kogu põhjapoolkera metsavööndi metsades ega ole olnud varem mingi linnalind. Eesti asurkonna suuruseks hinnatakse vaid pisut üle 400 paari. Meil on ta paigalind, võib elada ligi paarikümne aasta vanuseks.

Kaamera ees näeme praegu enamasti isaslindu Ruudit oksaraage toomas ja neid pesasse sättimas, aeg-ajalt tuleb ja istub tähtsalt pesaservale ka priske Alla. Tihtilugu on ta istunud otse kaamera kõrval ja kigisenud otse mikrofoni. Seni on kõikidel hommikutel (viiel hommikul) Ruudi jõudnud pesale mõned minutid enne seitset. Näis kas ka homme…


Lisa kommentaar

Email again: