RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
26. juuli, 2023

Kanakullid käivad pesal

Kanakullipojad said lennuvõimeliseks veidi enne jaanipäeva, algul hüpati-lennati lähedastele okstele, päevade möödudes aga pesast üha kaugematele puudele. Nüüdseks on poegadest saanud juba kogenud lendajad ning küllap on nad uurinud ka kesklinna elustikku ja pilgu heitnud Tartu tagustesse metsatukkadesse.

Tekst: Tiit Hunt

Ruudi kutsub sööma.


Ruudi pakkus süüa


198 sai toidu kätte.

Tänahommikustest (26. juuli) salvestistest selgus üllatav asjaolu, et kullivanemad tunnevad jätkuvalt vanemlikke tundeid ja kohustusi oma sel kevadel koorunud poegade vastu, vähemasti kulliisa Ruudi. Hommikul lendas Ruudi toiduga pesale ning kutsus pea tund aega järjest poegi sööma, kuniks üks poeg jalamärgisega 198 vastas, mõne hetke pärast kohale tormas ning toidu kallale asus. Paari-kolme tunni pärast näitas end ka kullinooruk 199. Nii et Ruudi ja kaks poega on kindlalt elus ja hea tervise juures - rõõm jälle näha. Küllap Alla ja 200 on veidi kaugemal oma tähtsaid tiire tegemas.Pakub üllatusi
Kullipesa näib olevat tihaste ja musträstaste huviobjekt, siin on midagi, mis neid linde ikka ja jälle sinna meelitab, kui pererahvast kodus pole. Musträstast huvitas seekord tuvi sulg, tihane ehk sai noka vahele mõne putuka.

Miks aga nooruke kanakull 198 nii eile kui ka täna toiduga “tantsu lõi”, on järgmine üllatus kanakullide käitumises, mille kohta puudub hea seletus.

198 jälgib värvulisi.

Möödunud aastal lõpetasime kanakullikaamera hooaja juuli esimestel päevadel. Sealt edasi teame me kullide pesitsusjärgsest käitumisest vaid piskut. Sestap vaatame veel mõnda aega kanakullikaamerat, eile ja täna on olnud sagimist küllaga, on ka päevi, kui midagi ei juhtu. Ehk tuleb veel midagi huvitavat.
Kommentaarid

31 .juuli, 2023
Katrin
Suur aitäh kaamera ja postituste eest! :)

Parimate soovidega
Katrin, kanakullifänn
20 .september, 2023
Vesna
Good day everyone

A question; Is it possible to know where Ruudi moves during the breeding-free period? Of course, no exact location.

Again, thank you for the great second season. No camera interference, nothing...
Great job...I'm looking forward to next season.

Best regards, Vesna

Lisa kommentaar

Email again: