RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
28. aprill, 2014

Juba aprillis?

Pole sugugi tavaline, et põtradel sünnivad vasikad juba aprillikuus. Tavapäraselt juhtub see mai esimeses pooles.
Ida-Virumaal, Tudust mõne kilomeetri kaugusel Sonda suunas, vesise pokumaaga ümbritsetud kõrgemas kohas sündisid kaksikud põdravasikad juba 25. aprillil. Staazikas põdrauurija Jüri Tõnisson seostas nii varajast sündi kergelt kulgenud tiinusajaga. Talv oli soe ja süüa jätkus. Põdralehmad teavad kuna on parim aeg vasikatel sündida. Nad võivad ilmaoludest lähtuvalt tiinusaega nihutada nädala võrra varsemaks või hilisemaks. Jüri arvas, et tugev ja tubli loom sai viljastatud möödunud aasta septembri teisel poolel, kui oli paaritumise tippaeg – neist sünnib ka kõige rohkem kaksikuid vasikaid.

Kui satute kogemata maas lebava põdravasika lähedusse siis eemalduge kiiresti ohutusse kaugusesse sest põdralehm võib olla lähedal.

Selle aasta kaksikud. Pildistas Peeter Kangur

Lisa kommentaar

Email again: