RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
28. september, 2023

Hirvekaamera läheb kaheks päevaks hooldusse

Hirvede jooksuaegseid tegevusi kajastav looduskaamera on hoolduses laupäeva lõunast esmaspäeva lõunani. Loodetavasti nende kahe päeva jooksul, mil hirvede tegemisi jälgida ei saa, midagi olulist ei juhtu, sest pullide-lehmade pulmatralli on tekkinud mingil põhjusel paus.

Hirvede jooksuaeg kulgeb sel sügisel eriskummaliselt ja praeguseks on aktiivne tegevus täiesti soiku jäänud. Nädala jagu on pullid vaikinud ega tee hirvelehmadest väljagi ning osad lehmad liiguvad ringi alles koos vasikatega, nagu polekski jooksuaeg.

Hirvelehm. Foto Tiit Hunt

Jahimeeste tähelepanekute põhjal on paljude hirvepullide sisikonnas erakordselt palju “ploomirasva”, ei tea küll, mis see võiks tähendada? Kas rasvunud pullid ei tahagi tungivalt lehmadega tegemist teha või tuleb hoopis külm talv? Üht tähendab see kindlasti, et loomadel on olnud väga hea toidubaas. Arvatavalt ajutiselt ning lühiajaliselt on loomade liikumisele ja soovile paarituda pidurit tõmmanud väga soojad ilmad. Kui jooksuaeg hoogu kogus, olid Saaremaa ööd jahedad ning umbes 10 kuni 20. septembri vahel rõkkas saar õhtust hommikuni pullide möiretest. Nüüd on ka ööd soojad ja pullid vait.

Hirvepullid ja lehm. Foto:Tiit Hunt

Kindlasti, kui ööd kargemaks muutuvad, saab jooksuaeg jälle hoo sisse. Esmaspäeva õhtust alates saame jälgida, kas pullid-lehmad on juba oma meelt muutnud.

Lisa kommentaar

Email again: