RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
12. jaanuar, 2023

Hirv mudas

Hirvekaamera ees leidis nüüd jaanuaris aset igati üllatav ja ootamatu sündmus, millist pole hirveplatsil kaamera üheksa-aastase ajaloo jooksul kunagi varem juhtunud – hirv püherdas mudas.

Teada on, et jooksuajal püherdavad hirvepullid mudaaukudes, millesse nad vahetult enne protsetuuri läbiviimist urineerivad. See on pullidele iseloomulik käitumisviis jooksuajal, muda- ja uriinisegune lõhnabuklett tõstab kindlasti indleva hirvelehma tunnetes partneri reitingut.

Videost on märgata, et paaritumisajale kohaselt, enne mudasse viskumist väärindas pull põietäiega platsil olevat sopaauku. See tegevus siin kaamera ees toimub küll väga valel ajal, sest hirvede sedalaadi tähtsad toimingud lõppesid juba pea kolm kuud tagasi. Põhiline paaritumisperiood kestab neil septembri keskpaigast poole oktoobrini ning kui septembrikuu alguses on olnudki liiga soojad ilmad siis see võib nihkuda ka kuni paari nädala jagu hilisemaks. Selle hirvepulli tunded paistavad küll avalduvat sügavalt tema isikliku ajaarvamise järgi.


Hirvede mudas aelemisest jooksuajal on rajakaameratest teada veel, et ühte ja sama mudaauku võivad kasutavad mitmed erinevad pulliisendid. Hirvlaste uurija Tiit Randveeru sõnul võtavad hirvelehmad mudavanne ajal, kui nad on tiined.  

Hirve mudas püherdamisele järgnes järgmine üllatus sellest, kuidas hirv oma karvkatte ülima efektiivsusega mudast puhtaks sai. Imestama pani, kui jõuliselt ja intensiivselt panid looma lihased naha ja karvad võdisema nii, et sellest tekkis tugev heli ning muda lendas pilvena karvkasukast minema.

Jah, loodus avaldubki äraütlemata eripalgeliselt.


Lisa kommentaar

Email again: