RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. oktoober, 2014

Droonide kasutamine looduskaitsetööde korraldamisel on aja küsimus

Eile tutvustas Tartu Ülikooli teadlane Marko Kohv Looduskaitseosakonnale ja Looduskaitsetalitusele drooni kasutusvõimalusi.

Eile astus meie Rõõmu tee kontorist läbi Tartu Ülikooli teadlane Marko Kohv ja tutvustas droonide kasutusvõimalusi. Tutvustatud drooni mudel oli Dij Phantom 2 Vision +.

Mudeli kirjeldust saab igaüks ise lugeda:
http://www.dji.com/product/phantom-2-vision-plus

Kahjuks oli ilm väga tuuline ja veidi üle kilo kaaluv riistapuu ikka üle 10 m/s tuule vastu ei saa. Seetõttu jäi demonstratsioonlend väga madalaks, 6-8 m. Tõestuseks sai ka üks foto tehtud, mis olude sunnil ja autori väheste oskuste tõttu tuli veidi kehva kvaliteediga. Marko väitel on see droon hetkel saadaolevatest parim, hinnklassis-2000 euri. Oluliselt  paremad droonid peaks olema juba märksa kõrgemas hinnaklassis (ca 20 000 eur).

Näide droonilt 75 m kõrguselt pildistatud Kuresoo raba taastamisprojekti lääneserv. Pilt on tehtud lõuna suunas (raba poolt Kildu tee poole). Kaamera ca 45 kraadise nurga all.
Nagu näha on pildi kvaliteet väga kõrge ja ka erinevad taimekoosluste laigud on suht hästi eristatavad. Rajatud paisudest ja raieala piiridest rääkimata.

Kahjuks pole hetkel näidet HD kvaliteediga videost, kuid üldiselt on see fotost veel parema kvaliteediga.

Droon püsib õhus ca 20 minutit ja suudab selle ajaga läbida ca 5 km. Ette saab anda ka läbitavad punktid ja pildistamise sageduse jne.

Peamised kasutusvaldkonnad saaksid olla looduskaitsetööde planeerimisel olukorra kaardistamine raskelt ligipääsetavates kohtades, teostatavate tööde hetkeseisu fikseerimine, erinevate objektide seisukorra (nt soode taastamisalad) kaardistamine, poollooduslike koosluste majandamise seire, tehtud looduskaitsetööde seire ja vastuvõtmine.

Peamine pluss on kindlasti see, et meil on võimalus vastavalt vajadusele saada ülevaade konkreetsete objektide hetkeseisundist.

Hetkel oleme veendunud, et droonid peab võimalikult kiiresti kasutusse võtma. Arvatavasti on mõistlik piirduda ca 2 tuh. euroste versioonidega, sest nende kadumise või katki minemise puhul jääks kaotus enam-vähem talutavuse piiridesse. Kuid enne suuremate riistadega tööle hakkamist peavad kõik spetsid kodus laste või sõpradega väikeste droonidega lendamist õppima hakkama:). 

Lisa kommentaar

Email again: