RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
29. juuni, 2016

Mägrakaamera kolis

Tuttavas mägralinnas, kus mägrad Kadi ja Tõnis hoogsalt tegutsesid juba veebruarist alates, saabus mõne aja eest vaikelu. Ühtäkki olid nad kadunud ja vaid vahest harva käisid kodulinnas vaatamas, kas ikka kõik korras ja “uksed lukus”. Nii see just paistis.

Sestap tuli leida alternatiivne mägramaja sellises kohas, kus on võimalus veebikaamera tarbeks luua andmeside ühendus. Selliseid paiku on mägrarikkal Saaremaalgi väga vähe.

Siit see pilt nüüd tuleb, kaua kasutamata põllu veeres puudega kaetud mägrakünkalt,  kus on viisteist kasutusel olevat uruava ja kaameras nähtavaid viis. Niisiis kümmet uruava me ei näe ja kunagi ei tea milliste aukude juures nad parasjagu toimetavad ning palju neid siin üldse on. Kaks mäkra on kindlalt, selle tunnistuseks kahe loomaga pilt.

Kaamera on olnud uues paigas väga lühikest aega ja senini poegi pole näidanud. Murelikuks see veel ei tee, sest viimase nädala jooksul külastatud seitsme mägralinna juures, nii mandril kui saarel, avanes kõikjal siinsega sarnane pilt. Vähe paistis liikumist, üksikutest urgudest oli välja kaevatud liiva-mulda ja kusagil polnud poegade pisikesi jälgi. Vist vaikus enne tormi.

Mägrad

Siiski, mägrakutsikaid on juba nähtud Läänemaal, kus kaks kutsikat olid omapäi seiklema läinud ja tulnud lõhna peale talu hoovi otse küpsevate lestadega suitsuahju juurde. Olid nii väikesed ja totud, et inimest ei peljanud – tahtsid kala.

 

Mäger

Küsimus jääb ikkagi õhku, kuhu kadusid mägrad Kadi ja Tõnis. Möödunud suvel olid nad samuti enamasti kuskil mujal. Meenutades, kuidas loomad kaamera ees suurema aja end kratsisid ja sügasid, võiks oletada, et nad põgenesid mõneks ajaks urgudes vohavate parasiitide eest. Teatakse, et mäkradel võivad olla “suvilad”- urusüsteemid, mida kasutatakse vaid suvekuudel. Vast kolisid sinna.

Tuttava mägrapaari linnal hoiab nüüd silma peal rajakaamera nii, et nende toimetamistest saame ikka teada. Eks siis paistab, kummas mägralinnas elu rohkem keema hakkab. 

Kaamera paigaldusel ja striimi edastamisel aitasid OÜ Teetormaja, Hatcam ja EENet.

Lisa kommentaar

Email again: