Taimlatööline Liis

Taimlas on kevad väga kiire ja oluline aeg - toimub puuhakatiste koolitamine. Seemnest sirgunud kuused istutatakse kasvuhoonest õue avamaale, kus nad metsaküpseks kasvatatakse. See on töö, kus üksi ei tee midagi ära ja kliimakangelased peavad tegema kõvasti koostööd. Taimlatööline Liis on üks neist paljudest, kelle nobedate näppude abil taimed koolitatud saavad.


1. Kuidas Sa oma tänase tööni jõudsid?
Kuna mu mõlemad vanemad tegelevad metsandusega, oli üsna huvitav suvekuudel taimlasse appi tulla. Nõndaviisi olengi juba kolmas suvi taimlas erinevatel töödel abis käinud. Ülejäänud aegadel käin koolis. Aga suvekuudel, kui taimlas on hooajatöölisi kõige rohkem vaja, tulen jälle siia.


2. Mis on Sinu peamised tööülesanded?
Taimlas on tööd palju. Tavaliselt alustangi hooaega kuusetaimede koolitamisega. Koolitamine tähendab tegevust, kus pea aasta aega külvikastis kasvanud seemikud istutatakse põllumulda, et need enne metsa istutamist poolteist-kaks aastat veelgi tugevamaks ja vastupidavamaks kasvaksid. See on vajalik, kuna põllus kasvades areneb kuusetaimede juurestik tugevamaks ja taimed hakkavad tasapisi harjuma erinevate ilmastikuoludega. See tagab, et metsa istutatavad noored taimed on elujõulised ja vastupidavad. Kevadel koolitame kuusetaimi. Koolitamine on meeskonnatöö, üksinda seda teha ei saa. Ainuüksi koolitusmasinale on vaja vähemalt 8 -10 inimest, kus igaühel on väga tähtis roll, et taimed saaksid põldu võrdsete vahedega sirges reas. Koolitamine kestab pea jaanipäevani ning sellega töö ei lõpe. Nii nagu metsas peale istutamist tuleb metsanoorendikku hooldada, nii tuleb ka taimlas peale koolitamist noori taimi hooldada. Suve jooksul on selliseid suuri põlde, kuhu oleme koolitanud miljoneid kuuse-, kase- ja sanglepataimi, vaja rohida 2-3 korda. Ühe väikese metsataime metsa jõudmiseks tuleb enne väga palju tööd ära teha, alates seemne külvamisest ja kasvuhoones kasvatamisest kuni koolitamiseni ja selle põllult väljakaevamiseni.


3. Mis Su töö juures Sulle meeldib?
Mulle meeldib, et saan oma panuse anda metsade uuendamiseks vajaminevate kuusetaimede kasvatamiseks. Mulle meeldib, et töö tulemus on koheselt silmaga näha. Kui päeva lõpuks on sada tuhat taime põldu koolitatud või koolitamise lõpuks juba suur põld miljoneid taimi täis, siis on sellest suur rõõm. Kui täna koolitatud taimed järgmisel sügisel või ülejärgmisel kevadel metsa istutatakse, siis on uhke tunne, et olen saanud sellesse oma panuse anda. Boonuseks on kindlasti ka see, et taimlatööd võimaldavad enamuse ajast aktiivselt värskes õhus veeta, see mulle väga meeldib.


4. Kui parasjagu päevatööd ei tee, mida siis teed?
Kuna õpin Eesti Maaülikoolis 1. kursusel metsandust, siis vaba aeg möödubki enamasti koolitöödega seotult. Veel meeldib mulle väga sporti teha, mängin võrkpalli, samuti armastan matkata ja reisida.