Raietööline Meelis

Raietööline Meelis hooldab noorendikku, et alles jäävatel puudel ikka piisavalt valgust ja toitaineid oleks. Nii sirgub tugev ja terve mets, mis seob atmosfäärist rohkem süsinikku ja aitab võidelda kliimasoojenemisega.


Meelis, oled võsasaemees ja üks kliimakangelastest. Mis on Sinu peamised tööülesanded?

Juba üle kümne aasta olen töötanud RMK Tartu metskonnas. Minu ametinimetus on raietööline, aga minu töö on hästi mitmekülgne ja peamised tööülesanded sõltuvad aastaajast. Kevadel istutan metsa, suvel tegelen kasvuks hoogu koguvate noorte metsade hooldamisega (metsauuenduse hooldus). Sügisel hoolitsen, et pisikesed istutatud männi- ja kuusepuud elaks talve üle. Selleks pritsin neid lambarasva sisaldava loodusliku taimekaitsevahendiga. See peletab taimedest eemale ulukeid, kes armastavad noori puuhakatisi süüa. Kui ulukitõrje tehtud, alustan kevadeni kestva valgustusraiega. See tähendab, et kui mets on liiga tihe, siis saen vahelt osa puid välja, et alles jäävatel oleks piisavalt valgust sirguda ja saavutada parimad omadused. Vahel tuleb ette ka suurte puude langetamist.

Mis su töö juures sulle meeldib?
Mulle väga meeldib oma töö, tunnen selle üle uhkust ja ka selle üle, et saan seda teha just RMK-s. Olen kolmandat põlve metsamees, seetõttu on seda tööd teha auasi ning tunnen ka missiooni tunnet, kuna vanaisa oli metsavaht-metsamees ja isa töötas riigimetsas sama töö peal kahekümne aasta piires, siis on seda tööd teha kuidagi erilisem. Täna saame puitu minu vanaisa istutatud ja küpseks saanud metsast; minu lapselapsed saavad aga meie istutatud ja hooldatud metsast. Puit on kliimasõbralik ja taastuv loodusvara.

Olen väga töökas, kohusetundlik ja meeldib füüsiline töö. Meeldib loodus ja seal töötamine, sellega seonduvalt hakkad ise loodust teistmoodi ja paremini ka hindama.
Aasta läbi on töötamine väljas ja vahel on ilm metsamehe kõige suurem vaenlane, aga õnneks meil on vastavad riided, mis ei lase märjaks saada. Ja eks selle ilmaga harjub ajapikku ära ka. Meeldib, et RMK hoolitseb oma tööliste eest.

Meeldib, et sellel ametikohal saan olla ise oma aja peremees, kuna see on tükitöö.

Kui Sa parasjagu päevatööd ei tee, mida siis teed?
Peale tööd käin jõusaalis, sest nii saan end vormis hoida, et jõuaks metsatööd teha. Lisaks pühendun kodule ja selle ehitamisele.